Wiele osób sobie zadaje pytanie: Kto może dać mi szczęście? Co może dać mi szczęście? Jednak te pytanie odwraca uwagę od siebie samego. Zasadniej byłoby pytać: W jaki sposób stać się szczęśliwą osobą bez względu na czynniki zewnętrzne?
Bardzo często koncentrujemy się na tym, czego nam w życiu brakuje. Taka perspektywa powoduje, że bywamy niezadowoleni, czujemy się niespełnieni, mamy niedosyt. Pędzimy za modą, nowościami, promowanymi potrzebami, które jakby się tak głębiej przyjrzeć, wcale nie są nasze. Jesteśmy często w pogoni, tak naprawdę nie wiadomo za czym. A ulga i uczucie zadowolenia po zdobyciu wyznaczonego celu są jedynie chwilowe, więc wyznaczamy kolejne obiekty pożądania. To niekończąca się droga. To samonapędzające się błędne koło. Jednocześnie takie funkcjonowanie powoduje, że ignorujemy lub nie doceniamy, tego co mamy. Przyzwyczajamy się do wygód, a rolę jaką odgrywają w naszym życiu rozumiemy kiedy je utracimy.
Praktyka wdzięczności jest odwrotnością zwyczaju narzekania na to, czego nam brakuje. Okazuje się, że przeżywanie wdzięczności zmniejsza cierpienie, poprawia nastrój, a nawet zwiększa optymizm. Nie trzeba wiele mieć, nie trzeba spełnić x warunków, by być zadowolonym ze swojego życia. A powodów do wdzięczności jest całe mnóstwo! Przekonasz się, jeśli zmienisz swoją perspektywę, jeśli otworzysz się na dostrzeganie tego, za co w swoim życiu możesz dziękować.
Możesz zacząć korzystając z poniższych propozycji:
Prowadź dziennik wdzięczności.
Dziennik ten może być w formie notatnika, kalendarza czy to w formie papierowej, czy elektronicznej. Codziennie zapisuj tam jedną konkretną rzecz, za którą możesz być wdzięczny/a. A możesz być wdzięczny/a za wszystko. Im bardziej będziesz zwracał(a) uwagę na drobne, codzienne aspekty tym lepiej. To może być uśmiech drugiej osoby, kwitnące magnolie, dobry obiad, przyjemna rozmowa z drugą osobą, komplement lub to, że zrobiłeś/aś coś mimo trudności. Możesz być też wdzięczny/a za trudne doświadczenia. Z nich często płynie jakaś nauka, w jakimś sensie poznajesz siebie bardziej, swoje możliwości, zasoby. Możesz być wdzięczny/a sobie, innym ludziom, losowi, światu, Bogu. Poświęć na to ćwiczenie chwilę czasu, nie wykonuj go mechanicznie. Pamiętaj, by od czasu do czasu przeglądać zapiski z dzienniczka wdzięczności, aby przypominać sobie, co dobrego wydarzyło się lub dzieje się w Twoim życiu.
Regularnie mów różnym osobom, za co je cenisz.
Któż nie lubi słuchać, że on sam i to, co robi jest ważne dla kogoś innego? Od czasu do czasu zadzwoń więc do bliskiej ci osoby i powiedz jej, w jaki sposób cię uszczęśliwia. Dzięki temu nie tylko ty poczujesz się dobrze, ale też poprawisz humor tej osobie. W podobny sposób możesz wyrażać wdzięczność swoim współpracownikom, pomocnemu sprzedawcy itp.